Uluslararası Spor Gönüllüleri Buluşması

Uluslararası Spor Gönüllüleri Buluşması – 1

(ISVM2020) PROGRAM AKIŞI

Türkiye’de ilk defa Gençlik ve Spor Gönüllülerinin düzenlemekte olduğu 9 farklı ülkeden gönüllülerin katılımıyla gerçekleşecek olan Uluslararası Spor Gönüllüleri Buluşmasına #isvm2020 sayılı günler kaldı.

16-17 Mayıs 2020 olmak üzere 17:00- 19:00 saatleri arasında iki gün sürecek olan ISVM 2020 programında “Gönüllük ve Kariyer”, “AB Gönüllülük Fırsatları”, “Uluslararası Gönüllülük ve Gençlik Çalışmaları” konuları işlenecek ve 8 yabancı ülkeden gönüllüler ile söyleşi yapılacaktır. (Tercüme yapılacaktır)

Kontenjan sebebiyle katılamayanlar için program Youtube hesabımızdan canlı yayımlanacaktır. Youtube’dan izleyenlerin sertifika almaları için program www.sporgonulluleri.com sayfasında yayımlanacak olup program hakkındaki 7 soruyu doğru yanıtlayanlara online olarak sistemde sertifika tanımlanacaktır.

YouTube Sertifika Sınavı İçin Tıklayın

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScD-9M6XTkY8dukG4h4q56rpkX00_n4iGoMr3iopZ8JsRrzMA/viewform

Program:

1.Gün – 16 Mayıs 2020 (17.00-19.00)

Spor Gönüllülerinin Gönüllülük Çalışmaları – Gönüllülük ve Kariyer

 • Hamza Uslu – MODERATÖR / ISVM 2020 PROJE KOORDİNATÖRÜ (Global Youth Parliament Türkiye Koordinatörü) 
 • Şenol Güneş – KONUŞMACI (Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği Başkanı)

Spor Organizasyonlarında Mihmandarlık

 • Selma Süer – KONUŞMACI (YOUTHART Eurodesk Temas Noktası İrtibat Kişisi)

Gönüllülük ve Gençlik Çalışmaları Üzerine Söyleşi

 • Nancy Christiaens – MİSAFİR KONUŞMACI (Global Youth Parliament Belçika Koordinatörü)
 • Ignacio de las Cuevas – MİSAFİR KONUŞMACI (Tarragona LLEGAT Gönüllü Takımı Üyesi)
 • Diwakar Aryal – MİSAFİR KONUŞMACI (Global Youth Parliament Başkanı)
 • Alperen Koçsoy  – MİSAFİR KONUŞMACI (Uluslararası Gönüllü)

2.Gün – 17 Mayıs 2020 (17.00-19.00)

Uluslararası Gönüllülük Fırsatları

 • Hamza Uslu – MODERATÖR / ISVM 2020 PROJE KOORDİNATÖRÜ (Global Youth Parliament Türkiye Koordinatörü)

AB Projeleri ve Uluslararası Gönüllülük Fırsatları

 • Selma Süer – KONUŞMACI (YOUTHART Eurodesk Temas Noktası İrtibat Kişisi)

Gönüllülük ve Gençlik Çalışmaları Üzerine Söyleşi

 • Marko Miranovic – MİSAFİR KONUŞMACI (Volonteri Karadağ Gönüllü Takımı Üyesi)
 • Kahina Si Yousef – MİSAFİR KONUŞMACI (Girişimci)
 • Jorge Pérez de la Torre – MİSAFİR KONUŞMACI (Uluslararası Gönüllü)
 • Christina Makoundou – MİSAFİR KONUŞMACI (Uluslararası Gönüllü)
 • Isidora Drašković – MİSAFİR KONUŞMACI (Uluslararası Gönüllü)
 • Nour Bourchani – MİSAFİR KONUŞMACI (Uluslararası Gönüllü)
 • Milos Lakovic – MİSAFİR KONUŞMACI (Uluslararası Gönüllü) 

Konuşmacılar Hakkında:

Hamza Uslu (TÜRKİYE)

Hamza USLU 1991 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Lisans Programından 2016 yılında mezun oldu. 2017 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programına kayıt oldu. 2017-2018 akademik yılı bittikten sonra Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service) programı kapsamında İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlenen 2018 Akdeniz Oyunları’nda Uluslararası Gönüllü olarak görev yaptı. 2018-2019 akademik yıl içerisinde Erasmus Staj Programı kapsamında İspanya’da Valencia Çim Hokeyi Federasyonunda (Federacıón de Hockey de la Comunidad Valenciana) spor yönetim stajı yaptı. Yüksek lisansını “Uluslararası Spor Etkinliklerinin Ev Sahibi Kentler Üzerine Etkileri: 2017 Samsun 23. Yaz Deaflympics Örneği” isimli tez çalışmasını tamamlayan Hamza Uslu akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Selma Süer (TÜRKİYE)

Selma SÜER, Proje Koordinatörü, Gençlik Çalışanı, Mihmandar Koordinatörü
1989 doğumlu ve İstanbulluyum. Sivil Toplum ve Gönüllülük alanında 20. yılımı doldurmuş bulunmaktayım. İki defa Türkiye’de Yılın STK’sı Ödülü’nü almış olan Youthart Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği Başkanıyım ve Youthart Eurodesk Türkiye Temas Noktası İrtibat Kişisiyim. Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Ağı sayesinde her yıl onlarca gence yurtdışında projelere katılma ve yaşama fırsatı sunan bir ekip ile çalışıyorum.

Spor Gönüllüleri’nde de 4 yıldır Mihmandar Koordinatörü görevini üstlenmekteyim. UEFA Süper Kupa 2019 (Access Team Leader), FIBA 2015 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası (Doping Control), FIBA Eurobasket 2017, FINA 2014 U18 Dünya Sutopu Şampiyonası (Office Team), 2014 yılından bu yana İstanbul Maratonları ve İstanbul Yarı Maratonları (mihmandar), Spor Gönüllüleri’nin dahil olduğu tüm Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları ve daha onlarca spor organizasyonunda görev aldım.

Türkiye’yi; Mısır 2018 Dünya Gençlik Forumu’nda katılımcı olarak, Rusya 2019 Uluslararası Gönüllülük Forumu’nda gönüllü olarak ve 2013 yılında Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı projesi olan Türkiye Akdeniz Dostluk Barış Gemisi’nde Barış Elçisi olarak temsil ettim. 5 yıl delege olduğum Ulusal Gençlik Parlementosu’nda 2018 Yılı Marmara Bölge Temsilciliği yaptım, Ulusal Gençlik Parlementosu’nda Seçilmek İstiyorum Kampanyası(Türkiye’de seçilme yaşını önce 25’e, sonra 18’e düşüren kampanya serisi)’nda ve Genç Dostu Kentler Kampanyası’nda çalıştım.

Youth in Action ve Erasmus+ kapsamında Estonya, Romanya, Azerbaycan, Yunanistan, Almanya ve Türkiye’de birçok projeye katıldım. Corona süreci öncesi(2020 Şubat) Türkiye’de yapılan son Avrupa Birliği Projelerden biri olan Social Cohesion TV Projesi’nin koordinatörlüğünü yaptım.

2012 yılından bu yana Gençlik ve Spor Bakanlığı, Takım Yıldızı İzci Kulübü, Yaban Akademi gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda Kamp Lideri ve Eğitmen olarak görev yaptım.

Alperen Koçsoy (TÜRKİYE)

Alperen Koçsoy. Lisans derecesini Ekonomi alanında Boğaziçi Üniversitesi’nden; Yüksek lisans derecesini Spor Yönetimi alanından Birkbeck Londra Üniversitesi’nden aldı. 2014’ten beri Ağırlamalar Koordinatörü olarak UEFA’da çalışmaktadır. Olimpiyatlar ve FIFA Dünya Kupası başta olmak üzere çeşitli spor organizasyonlarında gönüllülük yaptı. Salgın sonrasında Durham Üniversitesi’nde davranışsal iktisat yaklaşımını spor ekonomisine uyarlayacağı doktorasına başlayacak.

Diwakar Aryal (NEPAL)

Lisansımı Gazetecilik ve Kitle İletişimi üzerine, yüksek lisansımı ise Siyaset Bilimi alanında Tribhuvan Ünviersitesi’nde yaptım. 14 farklı ülkede ulusal ve uluslararası etkinliklerde konuşmacı ve sunucu olarak bulundum. 

Nepal’de Global Youth Parliament’ı (Küresel Gençlik Parlementosu) kurdum ve iki yıl Arizona Eyalet Üniversitesi’nde danışmanlık yaptım. Ayrıca, araştırmacılık ve yaratıcı gençlik aktivistliği yapıyorum. Yazdığı “Yuwa Darsha” isimli kitabım yanında araştırmalarım birçok ulusal dergide yayınlandı. Bunlarla Nelson Mandela Küresel Liderlik Ödülü (Suriye), Küresel Değişim Yaratıcıları Ödülü(Bangladeş), ve NAGA Ödülü(Tayland) gibi birçok ödül kazandım.

Nancy Christianes (BELÇİKA)

Ben Nacny Christianes. 23 yaşındayım ve Belçika’da yaşıyorum. Spor yönetimi lisans programından mezun oldum. Üniversitedeyken boş zamanlarımı spor etkinliklerinde gönüllü olarak değerlendirdim. Katıldığım en önemli organizasyonlar ise şunlar oldu: FINA Dünya Şampiyonası, 2018 FIFA Dünya Kupası ve 2019 Avrupa Oyunları.

Ignacio de las Cuevas (İSPANYA)

Ignacio, ticaret yoluyla, özel / kamu sektöründe yirmi yılı aşkın uluslararası deneyime sahip deneyimli bir sürdürülebilir turizm uzmanıdır. Ignacio, beş kıtada yaşadı ve çalıştı böylelikle dünya çapında 50’den fazla ülkeyi ziyaret etti. Kendisi Cenevre Üniversitesi’nin Kalkınma Çalışmaları alanında yüksek lisans ve doktora derecesine sahiptir. Elbette hobilerinden biri spor yapmaktır. 1997’de İspanyol milli voleybol şampiyonu oldu. Trekking, yüzme, koşma ve kano sporlarını seven Ignacio yurtdışında 16 yıl geçirdikten sonra iki yıl önce eşi ve iki çocuğuyla Tarragona’ya yerleşti.

Marko Miranovic (KARADAĞ)

Hukuk öğrencisiyim, finans danışmanı olarak çalışıyorum ve 15 yaşından beri gönüllülük yapıyorum. Çoğunlukla yardıma ihtiyacı olan insanlar için gönüllülük yaptım. Çok fazla festival ve sanat etkinliğinde de gönüllü oldum ama son zamanlarda spor etkinliklerinde de görev almaya başladım. Sosyalleşmeyi, insanların memnun olmalarını görmeyi seviyorum. Bu da gönüllü olmamdaki en büyük motivasyonlarımdan biri haline geldi.

Jorge Pérez de la Torre (İSPANYA)

Jorge Pérez 1990 yılında doğmuş, İspanya’nın Tarragona şehrinde yaşamaktadır. İlkokul öğretmenliği bölümden mezun olan Pérez, Güzel Sanatlar ve tiyatro üzerinde 2 farklı derece master yapmıştır. Doktora eğitimi sırasında araştırmacı olarak Hümanistik çalışmalar yapmaktadır. Çalışmaları Disney filmlerinin Katalancaya çevrilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Müzik ve tiyatro topluluklarıyla ilgili farklı kültürel derneklerde yer almıştır. Tarragona şehrinde düzenlenen 2020 Akdeniz oyunlarında Seremoni koordinatörlerinden biri olarak yer almış aynı zamanda küçük bir gönüllü takımını yönlendirmiştir.

Christina Makoundou (FRANSA)

Spor gönüllülüğünü meraklı biri olmamın yanında tesadüfen keşfettiğimi söyleyebilirim. Aslında yarışlar ve şampiyonlar gibi pek çok organizasyon gördüm. Şehrimde de gördüğüm kadarıyla sivil halkın yardımı olmadan bu tarz organizasyonlar düzenlemek neredeyse imkansız olduğunu düşünüyordum ve bu noktada haklıydım. Başarılı bir spor organizasyonu için bizim de zaman harcayarak yardımcı olacağımızı tam olarak o zaman fark ettim. Bunun üzerine Paris’te 2014-2015 yarı ve tam maratonlarında gönüllü oldum. ABD’de yüksek lisans dönemimde değişim programına katılmam sayesinde CrossFit organizasyonunda gönüllü olma şansını elde ettim. 2017’de Paris’te düzenlenen  Dünya Güreş Şampiyonası’nda görev aldıktan sonra yolculuğum başladı. 2018-İspanya Akdeniz Oyunları, 2019-Karadağ Avrupa Küçük Devlet Oyunları, 2019-Avusturya Trail Dünya Şampiyonası’ na katıldım. Spor gönüllülüğü; sporun yanında başkalarına yardımı ve kültürel paylaşımı da ön plana çıkarmakdır. Yaptığım şey artık benim bir parçam ve buna minnettarım.

Daha sonra 2014-2015 Paris maratonu ve yarı maratonunda gönüllülüğe başladım. 2016’da ABD’deki yüksek lisans dönemim sırasında CrossFit organizasyonla uluslararası bir gönüllü oldum. Amerikan Futbolu ve Judo gibi temas gerektiren sporları sevdiğim için 2017 yılında Paris’te düzenlenecek olan Dünya Güreş Şampiyonası’nı biliyordum. Başvurduğum zaman kabul edildim ve maceram başladı: İspanya’da 2018 Akdeniz Oyunları, Karadağ’da 2019 Avrupa Küçük Devletler Oyunları, Avusturya’da 2019 Dünya Trial Şampiyonası…

Spor gönüllülüğü değerlerime uygun ve başkalarına yardım etmeyi, kültürel paylaşımı ve tutkum olan sporu ortaya koyuyor. Bunu takdir ediyorum ve spor gönüllülüğü benim bir şekilde bir parçam oldu.

Uluslararası gönüllülüğümün yanı sıra aynı zamanda İtalya’da “Malzeme Mühendisliği” üzerine doktora yapan uluslararası bir öğrenciyim. Projem dolaylı olarak daha iyi bir yaşam tarzı ve spor isteğimle çıtayı yükseltmektir çünkü düşme kaynaklı yaralanmaları azaltabilen ve bisikletçi ve yayaları koruyabilen bir yol zemini geliştirmeyi hedefliyorum.

Nour Bourchani (TUNUS)

Ben Tunustan Nour Bourchani. Şuanda web tasarımcısı olarak çalışıyorum. 2018 yılında İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Avrupa Birliği projesi kapsamında gönüllü olarak görev aldım. Gönüllü olmak dünyayı keşfetmemi ve farklı kültürlerden insanlarla tanışmamı sağladı.

Milos Lakovic (KARADAĞ)

Ben Miloš Laković. Bir lisede öğretmen olarak çalışıyorum, ayrıca kendi sivil toplum kuruluşumda gençlerle birlikte eğitimci olarak görev alıyorum. Gençlikle çalışan genç bir birey olarak, gönüllülük deneyiminin önemini biliyorum. Akdeniz Oyunları’nın gerçekleştiği Tarragona’da (İspanya) gönüllülük yaptım. Bu tecrübe hayatımı değiştirmekle birlikte başka fırsatlar da sundu. Bu fırsatlardan biri de gönüllü koordinatörü olarak yer aldığım Karadağ’da gerçekleşen Olimpik Oyunları’ydı. Daha önceden profesyonel atlet olduğumdan dolayı gönüllü yardımı ve desteğinin ne olduğunu biliyorum. Bu şekilde hayat boyu sürecek olan arkadaşlıklar edindim. Herkes gönüllü olmalı ve dünyanın her yerinden edindiği arkadaşlarla hayatını zenginleştirmelidir.

Paylaş