TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’DA SPOR GÖNÜLLÜLÜĞÜ

                           9 HAZİRAN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’DA SPOR GÖNÜLLÜLÜĞÜ

        Türkiye’de sporda gönüllülük hareketine öncülük eden ve ilkleri gerçekleştiren Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği olarak 9 Haziran akşamı yine bir ilki kardeş ülkemiz Azerbaycan ile gerçekleştirdik. Spor Gönüllüleri Akademi projemiz ile Türkiye ve Azerbaycan spor gönüllülerini buluşturduk. Online Konferansımızda 500 spor gönüllüsü arkadaşımıza ulaşmış olduk.

      “Türkiye ve Azerbaycan’da Spor Gönüllülüğü” online konferansımızda Gençlik ve Spor Gönüllüleri Dernek Başkanı Şenol Güneş, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Azerbaycan Gönüllü Kuruluşları Birliği Başkanı ve Azerbaycan Formula 1 Gönüllüler Koordinatörü Tural Humbatov, Azerbaycan Euro 2020 Seyirci Hizmetleri Supervisor’ı Uluslararası Olimpiyat Akademisinden Fatima Ahmadova , Azerbaycan Futbol Federasyonu & Azerbaycan Euro 2020 Gönüllüler Koordinatörü Yusif Valiyev’i ağırladık.

      Konferansın ilk oturumunda Gençlik ve Spor Gönüllüleri Dernek Başkanı Şenol Güneş yer aldı. Güneş, Türkiye’deki spor gönüllülüğünden bahsederek, spor gönüllülerin yer almış olduğu organizasyonlar hakkında detaylı bilgi verdi. Birey için spor gönüllülüğünün önemine de dikkati çeken Güneş, chat üzerinden gelen soruları samimi üslubu ile yanıtladı.

       İkinci oturumda ise Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ı ağırladık. Çintimar, spor gönüllüğünü destekleyen bir yönetim anlayışına sahip olduklarını dile getirdi. 500 spor gönüllüsünün görev alacağı, 2023’te İstanbul’un ev sahipliğinde Avrupa Atletizm Şampiyonası hazırlıklarını anlatan başkan, ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları için her zaman sporcuların hedeflerinin madalya olduğunu söyledi. Çocukların ve gençlerin atletizme erişimi için çalışmalarına da değinen Çintimar, Tokyo 2020 öncesinde başarı dileklerimizi kabul etti.

     Üçüncü oturumda ise Azerbaycan Gönüllü Kuruluşları Birliği Başkanı ve Azerbaycan Formula 1 Gönüllüler Koordinatörü Tural Humbatov’u konuk ettik. Humbatov böyle bir etkiliğin düzenleniyor olmasından ötürü teşekkürlerini ederek, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Formula 1 Azerbaycan Grand Prix’i den bahsetti. Gönüllü görev dağılımı ve planlaması hakkında bilgi verdi. BCC Akademi gibi gönüllü gençlerin kariyerleri için gerçekleştirdikleri çalışmaları da paylaşan Humbatov, gönüllü eğitimleri hakkında bilgiler verdi.

    Dördüncü oturumda ise Azerbaycan Euro 2020 Seyirci Hizmetleri Supervisor’ı Uluslararası Olimpiyat Akademisinden Fatima Ahmadova bizlerleydi. Ahmadova, yapmış olduğu sunumda Harita Mühendisliğinden spor gönüllülüğüne uzanan hikayesini spor gönüllüleri ile paylaştı. Bireylerin hayatlarına dokunmak gerektiğini ifade eden Supervisor, “Bazı insanlar hayallerini izler, sen savaş” diyerek, spor gönüllülerine ilham vermiş oldu. Ayrıca Türkiye ve Azerbaycan spor gönüllüleri ile ortak projeler içerisinde yer almak istediklerini söyledi.

   Beşinci ve son oturumda ise Azerbaycan Futbol Federasyonu & Azerbaycan Euro 2020 Gönüllüler Koordinatörü Yusif Valiyev’i ağırladık. Valiyev, 11 Haziran’da başlayacak Euro 2020 hazırlıklarının hız kesmeden devam ettiğini anlatarak, böyle bir konferansta yer almanın kendileri için çok kıymetli olduğunu söyledi. Gönüllü motivasyonu hakkında bilgiler veren Valiyev, gönüllülük ile ilgili kısa film projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Proje de gönüllülerin neler yapması gerektiği değil, neler yapmaması gerektiği üzerinde durduklarını söyledi.

      SPOR ENDÜSTRİSİ A.Ş.’NİN katkılarıyla düzenlenen programımızda, bizlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşan Şenol Güneş’e, Fatih Çintimar’a, Tural Humbatov’a, Fatima Ahmadova’ya, Yusif Valiyev’e ve elbette katılımınız için siz değerli spor gönüllülerine teşekkür ediyoruz.

   Gerçekleştirdiğimiz online konferans ile Türkiye ve Azerbaycan arasında bir gönül köprüsü kurduk. Spor Gönüllüleri Akademi olarak uluslararası etkinliklerimiz devam edecektir. Gelecek etkinliklerimizi web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan çok yakında duyuracağız. Bizi takipte kalın.

                                                                Hatice Merve MUTLU – Spor Gönüllüleri Akademi Haber Editörü

Paylaş