Takım Lideri Arkadaşımız Minel Engin’in Spor Gönüllülüğü Hakkında Campaign Türkiye için Yazdığı İçeriğe Buradan Ulaşabilirsiniz.

Yeni uğraşlar arayan bir psikoloji öğrencisiyken bir arkadaşımın daveti ile Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği’nde spor gönüllüsü olarak yolculuğuma başlamış oldum. Spora her zaman bir ilgim vardı fakat organizasyonların iç yüzünü görmek tamamen farklı bir deneyim oldu benim için. Spor organizasyonlarında gönüllü olarak yer aldıktan sonra bunun bana; ekip ruhu kazanmak, yaratıcılık ve yönetim becerilerini geliştirmek, iletişim problemlerini çözmek ve liderlik konusunda beceri edinmek gibi birçok fayda sağladığını gördüm.

Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği, Spor Gönüllüleri markasıyla ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok etkinlikte yer almaya devam ediyor. Dernekle birlikte aralarında Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Balkan Salon Atletizm Şampiyonası, Vodafone 41. İstanbul Maratonu, UEFA Super Cup Istanbul, Avrupa Buz Hokeyi Şampiyonası’nın da yer aldığı onlarca organizasyona katkı sağlama fırsatı buldum. 

2020 yılında gerçekleşmesi planlanan birçok etkinlik iptal edilse/ertelense de gönüllü takım lideri olarak yer aldığım ilk organizasyon olan Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı ve Balkan U20 Atletizm Şampiyonası gibi büyük bir takım çalışması gerektiren organizasyonları, süreci doğru ve planlı yürüterek pandemi kurallarına uygun bir şekilde başarıyla tamamladık.  Bunun yanında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle Spor Gönüllüleri olarak online platformların bizlere sunduğu olanakları kullanmayı hedefledik. Alanında uzman isimleri spor gönüllüleri ile buluşturmayı amaçlayan Akademi Projesi’ni hayata geçirdik. Kariyer Günleri, Şubat Etkinlikleri 1-2, Spor ve Kadın, Teniste Kariyer Yolculuğu ve Sporda Girişimcilik konulu etkinliklerimizin toplamında 6240 spor gönüllüsüne ulaşmayı başardık. 

Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği, Türkiye genelinde tüm sporseverlerin birbirleriyle iletişim kuracakları ve gönüllülük deneyimi kazanacakları bir ortam yaratıyor. Bu ortama girdiğimde organizasyonlarda beraber görev aldığım ekibin birçoğunun öğrenci olması ve benimle benzer kaygıları taşıyıp benzer amaçlar doğrultusunda burada yer almaları kendimi iyi hissetmemi sağladı. 

Spor ile ilgilenen, yeni deneyimler edinerek kendini geliştirmek ve organizasyonlara farklı bir pencereden bakmak isteyen herkese spor organizasyonlarında gönüllü olarak görev almalarını tavsiye ediyorum. Kendi gönüllülük yolculuğum bana daha sabırlı ve planlı bir insan olmayı öğretti, sayısız dostluk ve tecrübe kazandırdı ve her şeyden önemlisi daha aktif bir insan olma düşüncesini aşıladı.

  • Minel Engin / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi

Kaynak: https://www.campaigntr.com/spor-gonullusu-olmak/

Paylaş