Uluslararası Spor Gönüllüleri Buluşması

Spor Gönüllüleri sanal ortama bir araya geldi

Gençlik ve Spor Gönüllüleri tarafından Türkiye’de ilk defa Uluslararası Spor Gönüllüleri Buluşması 1’ etkinliğini dijital iletişim platformu olan Zoom üzerinden gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin de dâhil olduğu 9 farklı ülkeden gönüllüler, etkinlikte deneyimlerini paylaştılar.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Genlik ve Spor Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamın da Gençlik ve Spor Gönüllüleri tarafından düzenlenen Uluslararası Spor Gönüllüleri Buluşması 1, bu yıl ilk kez sanal ortamda gerçekleştirildi. 16-17 Mayıs 2020 tarihleri arasında dijital iletişim platformu Zoom üzerinden yapılan etkinlikte, Türkiye’nin de dâhil olduğu 9 farklı ülkeden spor gönüllüleri ISVM 2020 programı kapsamında ‘Spor Gönüllülüğü’ “Gönüllük ve Kariyer”, “AB Gönüllülük Fırsatları”, “Uluslararası Gönüllülük ve Gençlik Çalışmaları” başlıklı sunumlar ile deneyimlerini paylaştılar. Etkinlikte ayrıca katılımcıların uluslararası spor etkinliklerine nasıl başvurulacaklarına dair bilgiler de verildi.

Toplantıda konuşan Proje Koordinatörü Hamza Uslu, Dünyanın farklı ülkelerinden spor gönüllülerini Türk Spor Gönüllüleri ile buluşturan organizasyonun moderatörlüğünü üstlenmekten dolayı mutlu olduğunu belirtti. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği Başkanı Şenol Güneş ise; “Olimpiyat Oyunları ve farklı mega spor organizasyonları için ülkemizde spor gönüllüğünü geliştirmek için yapılan çalışmaları ve spor organizasyonlarında gönüllü yönetiminin ele alınması gereken önemli bir konu olduğunu belirtti. Olimpiyat kriterlerinden biri olan gönüllüğün ülkemizde de en iyi şekilde yapılması ve geliştirilmesi için STK olarak ciddi çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Programda Spor Turizmi kapsamında ülkemizde gerçekleştirilen spor organizasyonlarında yabancı kontenjanlı gönüllü programları açılarak spor gönüllülüğü aracılığı ile etkili tanıtım ve sonuçlar elde edilebileceği konusunda konuşmalar ilgi çekti.  Türkiye’nin 25 farklı ilinden organizasyona katılan katılımcılara organizasyon sonunda katılım sertifikaları online sistem üzerinden gönderildi.

Yeni fikirler ve tavsiyeler ortaya çıktı

Spor etkinliklerinde gönüllü olduğu andan itibaren çekingenliğini üzerinden attığını anlatan RİO2016 ve birçok  büyük spor organizasyonunda gönüllü yönetici olarak görev alan  Alperen Koçsoy ise, konuşmasında “Çok çekingen bir insandım ama spor etkinliklerinde gönüllü olarak çalışarak çekingenliğimi kırdım ve birçok ülkeye gittiğimde evinde kalabileceğim birçok yabancı arkadaşlar edindim” açıklamasında bulundu. Spor Gönüllülüğünün faydalarından  ve kariyere katkısınının çok önemli olduğu belirtildi. Toplantıda birlikte çalışmanın önemine değinen Tarragona LLEGAT Gönüllü Takımı Yöneticisi Ignacio de las Cuevas ise, “Ülkeler arasında gönüllü örgütleri yeni fikirlerin ve işe yarayan tavsiyelerin ortaya çıkması için birbiri ile çalışmalı ve bilgi ve tecrübelerini birbiri ile paylaşmalı” dedi.

Dünyayı ve sporu keşfediyorlar

Uluslararası Spor Gönüllüsü Nancy Christiaens Etkinlikte yaptığı konuşmasında etkinliğin Türk Spor Gönüllülerinin uluslararası spor etkinliklerindeki çalışmaları öğrenmeleri açısından önemli bir adım olduğunu vurgularken, Uluslararası Spor Gönüllüsü Christina Makandou ise; sporcularla ve gönüllülerle iletişim halinde olmanın, dünyayı ve sporu keşfetmenin gönüllülüğün en güzel tarafları olduğuna dikkat çekti. Uluslararası Spor Gönüllüsü Isidora Drašković ise konuşmasında, “Spor etkinlikleri sayesinde sadece farklı ülkelerden gönüllüler ile değil bu konuda çalışan çeşitli resmi insanlarla da tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe Kimler Katıldı?

Hamza Uslu (Proje Koordinatörü, Moderatör) TÜRKİYE 

Şenol Güneş (Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği Başkanı) TÜRKİYE 

Selma Süer (Youthart Eurodesk Temas Noktası Temas Kişisi) TÜRKİYE 

Alperen Koçsoy (UEFA Ağırlamalar Koordinatörü) TÜRKİYE 

Ignacio de las Cuevas (Tarragona LLEGAT Gönüllü Takımı Yöneticisi) İSPANYA 

Diwakar Aryal (Global Youth Parliament Başkanı) NEPAL 

Nancy Christiaens (Uluslararası Spor Gönüllüsü) BELÇİKA 

Christina Makandou (Uluslararası Spor Gönüllüsü) FRANSA 

Kahina Si Youcef (Uluslararası Spor Gönüllüsü) CEZAYİR 

Nour Borchani (Uluslararası Spor Gönüllüsü) TUNUS 

Marko Miranovic (Uluslararası Spor Gönüllüsü) KARADAĞ 

Milos Lakovic (Uluslararası Spor Gönüllüsü) KARADAĞ 

Isidora Draskovic (Uluslararası Spor Gönüllüsü) KARADAĞ

Paylaş