Marka Sporcu Olmak – İrem YAMAN

Programın Açıklaması


Altın avcısı lakabıyla da anılan genç yaşta dünya şampiyonluğunu hak eden İrem Yaman’ın başarıya giden yolda tecrübelerini ve Marka Sporcu Olmak konusunda değerlerini katılımcılarımıza aktarması programın amacıdır.

Konuk
Milli Sporcu / 2019 Tekvando Dünya Şampiyonu

İrem Yaman, 4 Ağustos 1995’te Ankara’da doğdu. 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğudur. İlk ,orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Küçük yaşlardan itibaren olimpiyat şampiyonu olmak isteyen İrem Yaman annesinin teşvikiyle 8 yaşında Taekwondo’ya başladı. Aynı dönemde babası Hasan Yaman’ın Taekwondo hakemliğini bırakıp İrem Yaman’ı çalıştırmaya başlamasıyla profesyonelliğe adım atmış oldu.

2013-2016 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. 2014 yılında ilk kez katıldığı Ümitler Avrupa şampiyonasında 1. Olarak kendi kariyerindeki ilk uluslararası dereceye ulaşmış oldu. 2015 yılında Rusya’nın Chelyabinsk kentinde yapılan Dünya Şampiyonasında Dünya Şampiyonu olmuştur.2018 yılında Çin’de düzenlenen Grand Slam da şampiyon olan ilk Türk kadın sporcudur. Kadınlarda üst üste 2 Avrupa ve Grand Prix Şampiyonu olan tek kadın sporcu ünvanına sahiptir. 2018 yılında Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından Yılın Kadın Sporcusu seçilmiştir. Hala Selçuk Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitime devam etmektedir. Hedefi kariyerinde tek eksik bulunan Olimpiyat Madalyasını kazanmaktır.

Söyleşi Tarihi
Eğitim Tarihi: 27 Şubat 2021
Eğitim Saati: 20:30

Paylaş