10 Mayıs’ta “Engelsiz Spor Gönüllüleri” Konferansını düzenledik.

Engelliler Haftası sadece bizim ülkemiz de vardır. 1970’lerde Birleşmiş Milletler tüm üyelerine 10 yıllık bir öneride bulunup yılda 1 hafta bu konularda çalıştaylar yapılmasını önermiş, çoğu ülke 10 yıl sonunda bu projeyi tamamlamış ama Türkiye devam ettirmiştir.

“Engelliler Haftası” kapsamında 10 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz “Engelsiz Spor Gönüllüleri” online konferansımızda EBSED Derneği Başkanı Kerem Arda, EBSED Kurucusu ve Milli Antrenör Dr.Duran Arslan, Paralimpik Milli Sporcu Miray Ulaş, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Paralimpik Yüzücü Beytullah Eroğlu ile buluştuk.

Programın ilk oturumunda EBSED Derneği Başkanı Kerem Arda’yı konuk ettik. Arda, engelli bireyler ile çalışmaya nerede ve nasıl başladığını anlatarak, başkanı olduğu EBSED Derneği’nin amaçlarını ve hedeflerini açıklayarak, gelecek projelerinden bahsetti. Chat üzerinden gelen soruları samimi bir şekilde yanıtlayan Arda, Gençlik ve Spor Gönüllüleri ile gelecekte farklı projeler için çalışacaklarının da müjdesini verdi.

İkinci oturumda ise EBSED Kurucusu ve Milli Antrenör Dr. Duran Arslan bizlerleydi. Arslan, engelli bireyler ile çalışmalarını anlatarak, antrenörlüğünü yaptığı ve yakın zamanda ismini duyacağımız önemli sporcularını katılımcılarımız ile paylaştı. Ayrıca İstanbul ve Çanakkale Boğazını yüzerek geçen, IRONMAN yarışlarını bitiren otizmli sporcu Muammer Can Demirci gibi sporcularla çalışmalarının nasıl ilerlediğine dair bilgiler de verdi. Yakın zamanda Covid-19 rahatsızlığı geçiren Dr. Duran Arslan’a geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.

Üçüncü oturumda Türkiye’nin ilk kadın paratriatleti ve Milli Sporcu Miray Ulaş’ı ağırladık. Milli sporcu, 39 tane Türkiye Şampiyonluğu, 2 tane Türkiye 2’nciliği, Dördü Kıtalararası Boğaz Yarışı olmak üzere, beş tane açık su yüzme yarışlarına katılım, Samsung Kıtalararası Boğaz Yüzme yarışında 6.5 km yüzerek para genel klasmanda 3’üncülük, Para kadınlar 1’inciliği, Para Yelken Branşında; 4 defa Türkiye Şampiyonluğu, Avrupa 5’inciliği, iki defa Avrupa 4’üncülüğü, Dünya 8’inciliği, Dünya 6’ncılığı, Dünya 5’inciliği, ParaTriatlon; Türkiye’nin ilk kadın paratriatleti olarak, Türkiye Şampiyonluğu ve Türkiye Rekoru ünvanlarına sahip. Ulaş, birçok farklı spor branşındaki çalışmalarını nasıl yürüttüğünü anlatarak, pandemi sürecinde antremanlarının ne şekilde ilerlediğine dair bilgiler verdi. Bu süreçte covid rahatsızlığını atlattığını söyleyen milli sporcu yakın zamanda yer alacağı müsabakalar için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi. Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği olarak Miray Ulaş’a müsabakalarında başarılar diliyoruz.

Dördüncü ve son oturumda Dünya ve Avrupa Şampiyonu Paralimpik Yüzücü Beytullah Eroğlu bizlerleydi. Milli yüzücü, 2010 yılında milli takım kadrosuna girmiş, çeşitli ülkelerde düzenlenen Uluslararası Şampiyonalarda yüzmenin farklı branşlarında yarışarak birçok derece elde etmesinin yanı sıra, 1 Avrupa Şampiyonluğu, 2 Avrupa 2’nciliği, 1 Avrupa 3’üncülüğü, 1 Dünya Şampiyonluğu, 2 Dünya 3’üncülüğüne sahip olup, 130’dan fazla kez milli mayoyu giymiştir. Milli sporcumuz ayrıca 2012 Londra ve 2016 Rio Paralimpik Oyunlarında ülkemizi temsil etmiştir. Eroğlu, her zaman hedefinin müsabakalarda milli bayrağımızı dalgalandırmak olduğunu söyleyerek katılımcılarımızdan destek istediğini dile getirdi. Yakın zamanda gerçekleşecek yarışlar için antremanlarının devam ettiğini söyledi. Beytullah Eroğlu, genç sporculara tavsiye verdikten sonra spor gönüllülüğü ile ilgili düşüncelerini de dile getirdi. Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği olarak Beytullah Eroğlu’na ilham verici hikayesini bizimle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Programın gerçekleşmesinde katkıları olan Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’na, bizlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşan Kerem Arda’ya, Dr. Duran Arslan’a, Miray Ulaş’a ve Beytullah Eroğlu’na ve elbette katılımınız için siz değerli spor gönüllülerine teşekkür ediyoruz.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanımız Sayın Halit Albayrak ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve acil şifalar diliyoruz.

  • Hatice Merve MUTLU – Spor Gönüllüleri Akademi Haber Editörü
Paylaş