FORMULA 1 ORGANİZASYONLARI VE GÖNÜLLÜLÜK

Ülkemizdede gerçekleşecek organizasyon için önceki yılları ve F1 organizasyonların gönüllü yönetimini sizler için araştırdık. 

Grand Prix Yarışları olarak da bilinen Formula 1; tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir. Motor sporları içinde en önemli etkinliklerden biri olan F1 organizasyonun önemli rollerinde gönüllüler yer alıyor. Yarışları Jean Todt’un başkanlığını yaptığı FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. Gönüllü alımı her ülkede yapılan etkinlik  için organizatör tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda planlanmaktadır. Önceki organizasyonları incelediğimizde gönüllülerin sayısı 1500  sayılarına ulaştığını ve katılanların  F1 ‘den  özel deneyimler kazandığı özel bir alan olduğunu görülmektedir. 

Gönüllü başvuru formu, gönüllü seçme, mülakat ve görevlendirme aşaması her ülkede gönüllü yönetimi konusunda uzman ekipler tarafından yönetildiğini çalışmaların 1 yıl öncesinden başlatıldığı görülmektedir. Sistemli bir şekilde oluşturulan programda organizasyonun her detayının doğru şekilde yönetilmesi için gönüllülerin rolleri önceden belirlenmektedir.

Gönüllü seçimi üç aşamadan oluşmaktadır. Başvuru – Mülakat ve Eğitim

Binlerce kişinin gönüllü olmak için başvuru yaptığı organizasyonda gönüllü alımlarında birden fazla  yabancı dil bilenlerin ve motor sporlarına ilgisi olanların programa seçildiği ortaya çıkmaktadır. Organizasyona seyirci olmak amacı ile başvuru yapanların mülakat süreçlerinde elendiği gözlemlenmektedir.

Her mega spor organizasyonda olduğu gibi takım çalışmasına yatkın kişiler tercih edilmektedir.

Formula 1 dünyasına katılma şansınızı yakalayan gönüllüler arasında farklı ülkelerden katılanlar oldukça yüksektir. Konaklama ve ulaşım gönüllüler tarafından karşılanır. Konaklama ihtiyaçları için gönüllülülere kamp ve çadır kurulabilen alanlar tahsisi yapıldığıda gözlenmektedir.

Geçmiş Yıllarda Organizasyonlarındaki Gönüllü Sayısı Örnekleri:

  • • 2016 Visa London Eprix  550 Gönüllü
  • • 2018 BMW İ Berlin Eprix 300 Gönüllü
  • • 2019 Rusya  1000 Gönüllü 
  • • 2019 Bakü  350 Gönüllü 
  • • 2019 Singapore GP – 1100 Gönüllü

Her mega spor organizasyondaki gönüllü programı kapsamında bulunan görevler bulunmaktadır. Genel olarak aşağıdaki gibi alanlar gönüllülerin görev aldıkları alanladır.

Gönüllü Koordinasyon Ekibi ,Otel Konaklama Ekibi, Ulaşım / Otopark Yönlendirme, Seyirci Tribünleri, Biletleme, Akreditasyon, Organizasyon Alanı Dışı Yönlendirme,  Fun Zone, Mihmandar Ekibi, Havaalanı Karşılama, Basın, TV Medya Ekibi,Açılış- Kapanış, Seramoni Ekibi, Vip Seyirci Tribünü vs.

Pandamı Sürecinde seyircisiz gerçekleştirilen etkinlikler gönüllü sayılarının düşmesine veya gönüllü programının iptal olmasına sebep olmuştur. 

Konu hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyenler için https://www.fia.com/ Resmi sitesini takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Paylaş