Rio 2016 hakkında bilgiler

2016 Rio Olimpiyat Oyunları Gönüllülük Programı Hakkında Genel Bilgiler

Güney Amerika’daki ilk Olimpiyat Oyunu olacak Brezilya Rio de Janeiro’da yapılan 2016 Olimpiyat Oyunlar 50.000 gönüllü ve 2000 kişilik ücretli bir ekip ile gerçekleştirilmiştir.


Gönüllülerin seçilmesinde online yapılan başvurular, eğitimler ve diğer iletişim çalışmaları içinde gönüllüler görev almıştır. Gönüllü Merkezi önce seçim yapacak gönüllüleri eğitmiş ve gönüllü programını yürütmüştür. Dünyanın her yerinden başvuru alınmış ve tüm bu mülakatlar İngilizce olarak yapılmıştır. Olimpiyatların en gösterişli görevleri, açılış ve kapanış seremonilerinde görev almaktır. Rio 2016’da açılış töreninde 5000 gönüllü görev almış ve harika performans göstermişlerdir. Olimpiyat Komitesi bu nedenle sanat ve dans tutkusu olan adaylara öncelik vererek açılış ve kapanış törenleri için ayrı bir gönüllü programı yürütmüştür.

Gönüllü adaylar Kasım ve Aralık 2015’te yapılacak seçmelerde belirlenmiştir. Başvuranlarda on altı yaşından büyük olması ve Portekizce dilini temel düzeyde bilmesi koşulu aranmıştır. Açılış ve kapanış seremonilerindeki eğitim Portekizce kullanılarak yapılmıştır. Mart ve Nisan 2016 oyunlar başlamadan önceki tarihlerde provalara katılabilecek kişiler gönüllü olarak seçilmiştir.

Oyunlar sırasında 50.000 gönüllü  görev aldı ve toplam 240.000’den fazla kişi ABD, Rusya, Çin, İngiltere dahil olmak üzere başvuru yapmıştır. Uzun çalışma saatleri, plansızlık ve gönüllü yemekleri konusunda sorunlar yaşanmış, gönüllülerden birçok kişi organizasyon bitmeden ayrıldığı, gönüllülük programı olarak tarihe geçmiştir. #sporgönüllüleri #sportsvolunteer #olimpiyatbilgileri #evdekal #eğitim

Paylaş